Rady
Větší týmy mají výhodu, snažte se dát dohromady tým s plným počtem členů.
Členové týmu by měli být schopni samostatného pohybu po městě, samostatného uvažování a rozhodování, odhadu schopností jak svých, tak ostatních členů týmu, a na škodu není ani schopnost samostatného luštění šifer.
Rozhodně se hodí mít v týmu někoho, kdo na nějaké šifrovací hře byl a má představu, jak probíhají, nebo si alespoň před hrou nechat poradit od zkušenějších hráčů.
Počítejte s tím, že se tým bude rozdělovat, bez toho půjde stihnout hru dokončit jen stěží.
Než se někdo někam rozběhne, ať si je jist, že ví, kam běží, co tam hledá, má mapu a psací potřeby a dokáže se vrátit ke zbytku týmu.
Taktika, koordinace a spolupráce jsou při Per partes klíčové. Domluvte se už před hrou, jak se budete dělit a scházet, rozdělovat si úkoly, případně hledat ztracené členy a řešit další krizové situace.
K základní volbě taktiky lze použít následující data o hře:
- počet šifer: asi tucet
- počet stanovišť: asi tucet
- obtížnost šifer: snadné až středně těžké
- území: omezené; pár městských čtvrtí
Šifry rozdělené do více zpráv většinou bez získání všech částí vyluštit nelze vůbec, nebo je to velmi obtížné, proto neztrácejte příliš času pokusy luštit nekompletní šifry. Cílová šifra by měla být luštitelná nekompletní, nicméně z jednoho zlomku to asi také nezvládnete.
S první částí cílové šifry získáte schéma hry a polohu cíle, což může představovat výhodu při plánování dalšího postupu.
Jaké vybavení a pomůcky si vezmete, je zcela na vás (dodržíte-li zákaz elektroniky, samozřejmě). Doporučuje se přinejmenším:
- teplé oblečení, lépe více vrstev, které lze přidávat a ubírat
- dobré boty
- zdroj světla (čelovku)
- termosku s čajem
- svačinu
- atlasy a mapy Brna s rejstříkem ulic, více různých – kompletní Yetiho
sada map™, která zatím stačila na každou hru, bude určitě stačit i zde
- tužku, propisku, fixy či pastelky
- papíry či blok, čtverečkovaný papír může být výhodou
- tvrdou podložku
- pravítko, úhloměr
- nůžky, lepidlo či lepicí pásku
- kalendář
- tabulku Morseovy a semaforové abecedy, Braillova písma, … – dobře poslouží např. šifrovací pomůcky od Chlýftýmu verze 1.8 či vyšší.
Základní vybavení by měl mít každý člen týmu.