Rady
Větší týmy mají výhodu, snažte se dát dohromady tým s plným počtem členů.
Členové týmu by měli být schopni samostatného pohybu po městě, samostatného uvažování a rozhodování, odhadu schopností jak svých, tak ostatních členů týmu, a na škodu není ani schopnost samostatného luštění šifer.
Rozhodně se hodí mít v týmu někoho, kdo na nějaké šifrovací hře byl a má představu, jak probíhají, nebo si alespoň před hrou nechat poradit od zkušenějších hráčů.
Počítejte s tím, že se tým bude rozdělovat, bez toho půjde stihnout hru dokončit jen stěží.
Než se někdo někam rozběhne, ať si je jist, že ví, kam běží, co tam hledá, má mapu a psací potřeby a dokáže se vrátit ke zbytku týmu.
Taktika, koordinace a spolupráce jsou při Per partes klíčové. Domluvte se už před hrou, jak se budete dělit a scházet, rozdělovat si úkoly, případně hledat ztracené členy a řešit další krizové situace.
K základní volbě taktiky lze použít následující data o hře:
- počet šifer: asi třicet
- počet stanovišť: asi dvacet
- obtížnost šifer: průchozí, snadné až středně těžké
- území: velmi omezené; zhruba jedna městská část s okolím
Šifry rozdělené do více zpráv většinou bez získání všech částí nejde doluštit vůbec, nebo je to velmi obtížné. Může je jít analyzovat nebo částečně rozluštit, neztrácejte ale příliš času pokusy řešit nekompletní šifry.
Odhalení schématu hry může představovat výhodu při plánování dalšího postupu, totéž platí i pro získání polohy cíle.
Jelikož některé šifry vedou na stejná stanoviště, a tudíž existují alternativní postupy hrou, volte dobře, co chcete luštit – a především neluštěte, co už vám nepomůže.
Jména šifer nevybírá generátor náhodných slov a frází, nýbrž organizátoři. Jméno tedy často s šifrou nějak souvisí. Nějak. Může jít o visuální podobu šifry, interní vtípek, název hodící se do systému redundancí, asociaci dávající smysl až po odhalení principu, první slovo, které autora šifry napadlo po vytvoření prototypu, … Dokážete-li interpretovat jméno šifry tak, že vám to pomůže, tak si nestěžujte. Dovede-li vás lpění na použití jména šifry jako vodítka na scestí, tak si nestěžujte.
Jaké vybavení a pomůcky si vezmete, je zcela na vás (dodržíte-li zákaz elektroniky, samozřejmě). Doporučuje se přinejmenším:
- teplé oblečení, lépe více vrstev, které lze přidávat a ubírat
- dobré boty
- zdroj světla (čelovku)
- termosku s čajem (bude-li zima) či vodu (bude-li teplo)
- svačinu
- něco na sednutí – karitmatku či rybářskou stoličku
- atlasy a mapy Brna s rejstříkem ulic, více různých
- mapu s vyznačenými zastávkami MHD
- tužku, propisku, fixy či pastelky
- papíry či blok; může se hodit čtverečkovaný papír
- tvrdou podložku
- pravítko, úhloměr
- nůžky, lepidlo či lepicí pásku
- kalendář se svátky
- hrací kostku
- tabulku Morseovy a semaforové abecedy, Braillova písma, … – dobře poslouží např. šifrovací pomůcky od Chlýftýmu nebo šifrovací pomůcky od Napalmu.
Základní vybavení by měl mít každý člen týmu.