O hře Obecné Pravidla Rady Týmy Přehled Registrace Přihlásit se Po hře Výsledky Šifry a řešení Ohlasy Chaos Diskuse Odkazy Nepřihlášen

Rady

Větší týmy mají výhodu, snažte se dát dohromady tým s plným počtem členů.

Členové týmu by měli být schopni samostatného pohybu po městě, samostatného uvažování a rozhodování, odhadu schopností jak svých, tak ostatních členů týmu, a na škodu není ani schopnost samostatného luštění šifer.

Rozhodně se hodí mít v týmu někoho, kdo na nějaké šifrovací hře byl a má představu, jak probíhají, nebo si alespoň před hrou nechat poradit od zkušenějších hráčů.

Počítejte s tím, že se tým bude rozdělovat, bez toho půjde stihnout hru dokončit jen stěží.

Než se někdo někam rozběhne, ať si je jist, že ví, kam běží, co tam hledá, má mapu a psací potřeby a dokáže se vrátit ke zbytku týmu.

Taktika, koordinace a spolupráce jsou při Per partes klíčové. Domluvte se už před hrou, jak se budete dělit a scházet, rozdělovat si úkoly, případně hledat ztracené členy a řešit další krizové situace.

K základní volbě taktiky lze použít následující data o hře:

Šifry rozdělené do více zpráv většinou bez získání všech částí nejde doluštit vůbec, nebo je to velmi obtížné. Může je jít analyzovat nebo částečně rozluštit, neztrácejte ale příliš času pokusy řešit nekompletní šifry.

Odhalení schématu hry může představovat výhodu při plánování dalšího postupu.

Jelikož některé šifry vedou na stejná stanoviště, a tudíž existují alternativní postupy hrou, volte dobře, co chcete luštit – a především neluštěte, co už vám nepomůže.

Jména šifer nevybírá generátor náhodných slov a frází, nýbrž organizátoři. Jméno tedy často s šifrou nějak souvisí. Nějak. Může jít o visuální podobu šifry, interní vtípek, název hodící se do systému redundancí, asociaci dávající smysl až po odhalení principu, první slovo, které autora šifry napadlo po vytvoření prototypu, … Dokážete-li interpretovat jméno šifry tak, že vám to pomůže, tak si nestěžujte. Dovede-li vás lpění na použití jména šifry jako vodítka na scestí, tak si nestěžujte.

Jaké vybavení a pomůcky si vezmete, je zcela na vás (dodržíte-li zákaz elektroniky, samozřejmě). Doporučuje se přinejmenším:

Základní vybavení by měl mít každý člen týmu.